AnketaAnketa

Zasílání novinekZasílání novinek

Chcete se přihlásit k odběru novinek (aktualit) ze serveru Střípky, bez nutnosti registrace?

Odeslat mail Kontaktujte nás

Máte na nás nějaký dotaz, nápad, zajímavý tip na výlet, pěknou fotku? Máte chuť podílet se na obsahu stránek, rádi píšete, fotíte? Máte zájem o reklamu, propagaci, spolupráci? Kontaktujte nás.

ČlánkyNejčtenější články

PranostikyPranostiky

  • V srpnu již nelze slunci mnoho věřit.

Chcetel-li další pranostiky řazené podle měsíců klikněte zde

SvátkySvátky

Datum: čtvrtek, 25.srpen 2016
Dnes má svátek: Radim
Zítra má svátek: Luděk
Zvěrokruh: panna

Chcetel-li další zajímavosti ke svátkům tak klikněte zde.


Warning: join(): Invalid arguments passed in /www/doc/www.stripky.cz/www/modules/mod_weather/mod_functions.php on line 88

KurzyDevizové kurzy

země kurz
EMU 27,030
Japonsko 23,825
Rusko 36,883
USA 23,938
Velká Británie 31,587

Chcetel-li další podrobnosti o devizovém kurzu, klikněte prosím zde.

PranostikyPranostiky

  • V srpnu již nelze slunci mnoho věřit.

Chcetel-li další pranostiky řazené podle měsíců klikněte zde

RSSRSS kanál

    Odběr novinek ze serveru Střípky prostřednictvím RSS kanálu

    RSS je rodina XML formátů určených pro čtení novinek na webových stránkách a obecněji syndikaci obsahu. Technologie RSS umožňuje uživatelům Internetu přihlásit se k odběru novinek z webu, který nabízí RSS zdroj (RSS feed, též RSS kanál, RSS channel). Tento zdroj se většinou vyskytuje na stránkách, kde se obsah mění a přidává velmi často (například zpravodajské servery). Software určený k práci s RSS kanály se označuje jako RSS čtečka.

Poradna Poradna

Obsah:

Očkování - ACT - HIB vakcína

Pediatr mě nabídl očkování pro mou 22 měsíční dceru ACT - HIB vakcína.Dcera je alergička na srst a má sníženou imunitu na respirační a střevní choroby.Je toto očkování vhodné popř. potřebné.Při povinných očkováních užívá Fenistil.

Očkovaní Act-HIB je očkovaní proti hemofilové infekci a považuje se zvlášť u často nemocnych deti za velmi vhodne.U deti narozenych od poloviny lonskeho roku je jiz zarazeno i do povinneho ockovaciho schematu..Vek Vasi dcery umoznuje ockovani provest jiz jen v jedne davce a muzete ji po ockovani take podat Fenistil, jak jste na to zvykla u ostatnich ockovani. Pokud ma Vase dcera prokazany imunodeficit, pak by bylo vhodne se o ockovani poradit s Vasim imunologem.
Datum: 09.06.2007


Ublinkávání

5 měsíční dcera je krmena náhradním mlékem. Do 4 měsíců byla střídavě kojena a krmena z lahve, po celou dobu ublinkává jak po jídle tak i mezi ním.

Problémy s ublinkáváním u jinak dobře prospívajícího dítěte se obvykle zlepšují po přechodu na pevnou stravu. U dětí, které jsou jen na mléčné výživě často pomůže zvýšená poloha po krmení a některá forma zahuštěného mléka - buď Nutrilon A.R pro děti na umělém mléce nebo Nutriton před kojením pro plně kojené děti. Ve vašem případě se domnívám, že po zavedení nemléčných potravinových přídavků dojde ke zlepšení. Před mléčnou porcí je možno podat třeba lžičku naškrábaného banánu, Nutriton nebo lžičku nemléčné rýžové kaše. Ve zvlášť úporných případech je třeba doplnit vyšetření na gastrooesophageální reflux a ev. po dohodě s lékařem zkusit podávat Prepulsid.
Datum: 09.06.2007


Saunování u dětí

Zajímalo by mě, jaký převládá přístup k saunování dětí. Kdy se doporučuje začínat, jaká jsou pravidla, čeho se vyvarovat atd.

Saunování dětí je obecně považováno za dobrý doplněk k celkovému zvyšování odolnosti dětí.Je možné s ním začít již po 1 roce věku, ale v našich krajinách, je to běžnější až od 2 let. Teplota v sauně musi být pro takto malé děti nižší, než pro dospělé, pobyt v sauně je kratší a je nutný dostatečný přísun tekutin. I následné ochlazování musí být kratší a s menším teplotním rozdílem. Malé děti by neměly navštěvovat velké hromadné sauny, ale pouze sauny přizpůsobené požadavkům dítěte, tzn. sauny rodinném nebo přizpůsobené pro dětské kolektivy. Je také důležité dbát na dostatečně dlouhou dobu odpočinku po saunovaní, než jde dítě ven.
Datum: 09.06.2007


Zápach z úst

15-měsíčnímu synovi mírně zapáchá z úst, dříve jsme tento zápach nepociťovali. Donedávna byl kojen. Celkově je v pořádku. Čím by to mohlo být?

Po přechodu na smíšenou stravu může docházet i k subjektivnímu vnímaní jakéhosi zápachu z úst.Pokud je synek jinak v pořádku, myslim, že stačí pravidelně čistit zoubky a jako prevenci zubniho kazu, podávat fluoridové tablety.
Datum: 09.06.2007


Výživa dlouho kojeného dítěte

Mám devítiměsíčního syna. Do šesti měsíců byl pouze kojen, nedostával ani čaj. V šesti měsících jsem mu začala podávat zeleninové polévky, ale ty mi stále odmítá. Sní pouze ovoce, přesnídávku. Někdy se mi podaří ho nakrmit rýžovou nebo kukuřičnou kaší. Nic víc nechce jíst. Může mu pouze mateřské mléko a ovoce stačit?

Váš synek si postupně musí zvykat na nové přídavky jídla.V jeho věku mu jen kojení ev. něco málo ovoce, či zeleniny dlouho stačit nebude.Nedělejte si však přehnané starosti.Je to otázka delší doby.Doporučovala bych, abyste postupně začala chlapci nabízet jídlo, které vaříte pro Vás.Může již ochutnávat spolu při Vašem obědě. Jídlo však ještě nesmí být solené.Jeho jídelníček by postupně měl vypadat asi takto: Ráno mléko, dopoledne ovoce, v poledne polévka a druhý chod, tj.třeba rýže, těstoviny, brambory a k tomu např. maso s omáčkou, dušená zelenina apod., odpoledne jogurt nebo tvaroh a ev. dle potřeby trochu nakojit, večer kaše.Předpokládám, že se Vám v průběhu pár týdnů podaří chlapci jídelníček zpestřit.
Datum: 09.06.2007


Častost stolice u kojených dětí

Mám vnučku - 6 měsíců. Je jen kojena bez přihrmování. Od narození má stolici za 4-5 dnů. Poslední dobou stolice až za 9-10 dnů. Jinak prospívá. Váží asi 7,5 kg. Jak častá by měla být stolice.

Je chvályhodné, že je Vaše vnučka 6 měsíců jen kojena. Stolice kojeného dítěte může být i jedenkrát za 5 až 7 dní. Delší doba se již nepovažuje za rozumnou. Pokud je holčička spokojena, váhově dobře prospívá, neděje se nic závažného. Přesto bych od 6 měsíců doporučovala začít s nemléčným příkrmem, tj. ovocem, masozeleninovým pokrmem, ev. jogurtem či tvarohem. Myslím si, že jí přídavek ve stravě pomůže upravit četnost stolic.
Datum: 09.06.2007


Zvýšená nemocnost u dětí po nástupu do kolektivu

Mám dceru 4,5 roku starou. Do 3 let nemarodila vůbec - tak 2krát rýmu. Minulý rok začala chodit do školky a asi po 2 měsících dostala chrapot a z toho noční kašel. Když na to nic nezabíralo, navštívili jsme lékařku, která konstatovala, že má zánět dutin. Nasadila Sumamed. Za dalších půl roku dostala dcerka herp. aftózní stomatitidu a pak začla"klempírovat" - znova zánět dutin a nyní po asi 5 měsících jej má zase. Paní doktorka na ušním podle rtg snímku říkala, že má jednu dutinku trošku odlišnou a že už na to může trpět. Mám z toho strach, protože, asi jako každý, nerada vidím časté používání antibiotik. Proto se Vás ptám, jestli existuje nějaká , např. preventivní léčba, nebo , v případě už zánětlivého onemocnění(bez teploty) třeba léčba Vincentkou nebo něčím jiným. A ještě k té prevenci - doporučila byste nám třeba nějaký volně prodejný preparát (např. Echinaceu nebo jsem slyšela o Juwík forte nebo Preventan?)

Zvýšená nemocnost dětí po nástupu do kolektivních zařízeních bývá bohužel velmi častým jevem.Opakující se záněty vedl.dutin jsou často důsledkem bakteriální alergie.Samozřejmě i anatomická odchylka, jako ve Vašem případě může vést k častějšímu postižení netypicky uspořádané nosní dutiny.Předpokládám, že máte vyšetřenou nosní mandli, protože i její zvětšení přispívá k častějším zánětům vedl.dutin.Ke zvýšení odolnosti bych doporučila podávání multivitaminů s minerály, Echinaceu v sirupu. O hygienu nosni sliznice lze zejména v zimních měsích pečovat používáním roztoku Rinobiol- velmi podobný Vincentce a na rozdíl od různých nosních kapek, je možné ho podávat dlouhodobě. Za velmi vhodné bych považovala zkusit Wobenzym ( enzymoterapie) . Působí jednak preventivně a při již probíhajícím onemocnění usnadňuje pronikání léků do zánětem postižených oblastí. Podává se 1 tableta na 6 kg váhy, rozděleno do 2 až 3 denních dávek. Pokud by nemocnost Vaší dcerky i nadále stoupala, doporučí Vás pravděpodobně Váš ošetřující lékař k alergologickému vyšetření.
Datum: 09.06.2007


Srdeční šelesty

Prosím o informace o srdečních šelestech, zjištěno u dítěte ve věku třílet

U předčasně narozených dětí je nižší hladina železa v krvi velmi častým nálezem.Léčba preparáty železa ( Aktiferin, Ferronat) bývá úspěšná.Pokud kontrolní krevní obraz byl v pořádku, stačí pokračovat v udržování dostačující hladiny železa úpravou jídelníčku. Obecně se doporučuje dostatek čerstvé zeleniny, ovoce, luštěnin a masa. Léky už nejsou nutné.
Datum: 09.06.2007


Madelungova deformita

Manželova maminka trpí tzv. "Madelungovou deformací". Chtela bych sezeptat, zda naše dve dcery mohly tuto nemoc zdědit. A jestli ano, zda jemožná léčba.

Madelungova deformita je vzácné dědičně podmíněné onemocnění, obecně častěji postihující děvčata. O pravděpodobnosti výskytu ve Vaší rodině může rozhodnout pouze genetik, na základě genetického vyšetření. Léčení je obtížné, ale možné. S pozdravem MUDr.M.Maternová
Datum: 09.06.2007


Železo

Syn (12 měsíců) měl v krevním obraze hladinu železa na spodní hranici normy. Po narození (narodil se v 36. týdnu) bral krátce Feronat a Aktiferin. Nyní mu zatím žádné léky nebyly předepsány. Které potraviny bychom mu měli především dávat, aby se hladina železa zvýšila? Je dosud částečně kojen (ráno, večer po kaši), přes den jí s chutí a všechno, co má (bez problémů zelenimu všeho druhu, ovoce).

U předčasně narozených dětí je nižší hladina železa v krvi velmi častým nálezem.Léčba preparáty železa ( Aktiferin, Ferronat) bývá úspěšná.Pokud kontrolní krevní obraz byl v pořádku, stačí pokračovat v udržování dostačující hladiny železa úpravou jídelníčku. Obecně se doporučuje dostatek čerstvé zeleniny, ovoce, luštěnin a masa.Léky už nejsou nutné.
Datum: 09.06.2007


Pomočování

Syn má v lednu 8 let a počurává se asi 25x do měsíce. Vyšetření jater, ledvin .... vše je v pořádku. Uz jsme zkoušeli urologiji, psychologa i léčitele. V současné době asi 3 měsíce užívá homeopatika, ale je to pořád stejné. Ve škole prospívá dobře je ve 2 třídě. Znáte nějakou radu ?

Mili rodičové, stojíte před velmi obtížným problémem.Některé aspekty nočního pomočování nejsou ještě úplně medicinsky zvládnutelné.V první řadě je třeba vyloučit onemocnění v oblasti močového ústrojí, což jste už zřejmě podnikli.Další vyšetření spadá do oblastí endokrinologa. Ve Vašem výčtu odborných vyšetřeních postrádám vyšetření neurologa včetně EEG vyšetření. Vzhledem k tomu, že hovoříte o větší živosti syna, mohlo by se jednat i o určitou formu tzv.lehké mozkové dysfunkce, čili o nerovnoměrné vyzrávání nervové soustavy a do tohoto obrazu může zapadat i noční pomočování. V tomto případě by Vám mohl pomoci psycholog ev. opět neurolog.V některých případech pomáha léčba hormonem Adiuretinem- ovšem po konsultaci u endokrinologa.Léčba homeopatiky určitě neuškodí a v mnoha případech bývá i úspěšná.Vliv může mít i genetická zátěž , tzn. zda se v příbuzenstvu sklon k pomočování už dříve vyskytl. Přeji Vám dobré nervy, protože jen klidné doácí prostředí může pomoci dítěti překonat tento problém. S pozdravem MUDr.M.Maternová
Datum: 09.06.2007


Ohřívání mléka v mikrovlnce

Casto sa stretavam na maminovskych strankach s nazorom, ze je nevhodne zohrievat mlieko v mikrovlnke lebo nici vyzivne latky. Je to naozaj tak? To ani klasicke mlieko (flaskove, krabicove) nemozem detom ohrievat v mikrovlnke?

Nejsem technik, který by Vám možná podal technicky správnější odpověd. Já se však přikláním k názoru, že kojenecké mléko opravdu ztrácí svou hodnotu po ohřátí v mikrovlnce.Ohřívání krabicového mléka jistě není zdravotně závadné, ale k určité ztrátě v molekulární stavbě živin dochází.
Datum: 09.06.2007


Zánět neht. lůžka

Jak léčit zánět neht. lůžka, když po černé masti je alerg. reakce, nepomohlani jod.Podélná část nehtu v šířce asi 4 mm zežloutla/odumřela/. První příznaky před 3 měsíci.

Chronický zánět nehtového lůžka ( a ve Vašem případě se o takový jistě jedná, když obtíže trvají již déle než 3 měsíce) je obtížná práce pro tým odborníků.Většinou je k řešení nutná spolupráce kožního lékaře, chirurga a někdy i imunologa.V mnoha případech se na zánětu podílí plísňová složka. Zcela obecně mnohdy pomohou koupele v hypermanganu nebo dubové kůře, je možno použít i různých mastí s kombinací antibiotik ev. protiplísňových prostředků. Dobře např.často působí Dermazin, který Vám ale může pouze v konkrétním případě předepsat chirurg nebo kožní lékař.Bohužel na dálku Vám více pomoci nemohu. Přeji Vám pokud možno brzké uzdravení. S pozdravem MUDr.M.Maternová
Datum: 09.06.2007


Boreliosa

chtela bych se zeptat na boreliozu. pred tydnem jsem vytahla u sveho syna kliste (mel ho ve vlasech) a ted samosrejme mam strach jestli se nenakazil. Zadne priznaky zatim nejsou ale stale myslim jestli bude v poradku. Je mozne udelat ted test, kam se mam obratit, nebo mam pockat, zda se neobjevi nejake priznaky, co kdyz potom bude pozde? Kdyz se nic neobjevi, kdy bych mohla ho nechat ockovat?

Borreliosa je onemocnění přenášené hmyzem a nejčastěji klíšťaty. Má několik týdnů dlouhou inkubační dobu.Doporučuji Vám zapsat si do kalendáře datum, kdy jste odstranila synovi klíště z vlasaté části hlavy.Kožní příznaky borreliosy ve formě zarudnutí kruhovitého tvaru velikosti až 10-15 cm v průměru se objevuji cca 14 dní až 3 týdny.Pokud nejsou kožní projevy přítomny v typické formě, je možné nechat dítěti udělat test na protilátky. Test lze hodnotit nejdříve za měsíc po odstranění klíštěte. Na požádání Vám test provede Váš ošetřující lékař.Pokud se ukáží,jasné kožní projevy - zhodnotí to opět Váš ošetřující lékař, není třeba čekat na výsledky testů a lze chlapce rovnou přeléčit antibiotiky. Očkování proti borreliose se v naší republice zatím běžně neprovádí.
Datum: 09.06.2007


Prospívání dítěte - přikrmování

Prosila bych Vás o radu ohledně mé tříměsíční holčičky. V tomto teplém období začala pít 8-10 krát denně, asi 10-15 minut. Je plně kojena, váží 4,90 kg a měří 63 cm. Poslední dobou týdenní přírustek činí pouze 100 gr. Na druhou stranu, nemá být po kom silná, matka 51 kg, 164 cm a otec 75 kg, 185 cm. Nejsem si jista, jestli jí opravdu stačí jen mateřské mléko. Vypadá spokojeně, stoličku nemá hladovou. Je obvyklé, aby některé miminko přibíralo tak málo, aniž by to mělo vliv na jeho tělesný a psychický vývoj? Kdy mám začít s příkrmem? Mockrát děkuji za odpověď.

Vážená paní B., v horkých dnech je opravdu potřeba miminka krmit častěji, někdy je potřeba přidat i pár lžiček čaje.Týdenní přírůstek 100g ve 3 měsících věku je vcelku dostačující.Při pravidelné stolici a spokojennosti dítěte bych se zatím do přikrmovaní nehnala. Obecně se začíná s prvním nemléčným přídavkem od 4 měsíců- masozeleninový příkrm . Tam, kde jsou váhově přírůstky dostatečné může maminka plně kojit až do 6 měsíců věku.O konkrétní situaci se poradíte s Vaším pediatrem
Datum: 09.06.2007


Větry

Chtela jsem se zeptat, mam syna 6 tydnu stareho. Je zcela zdrav, kojeny, ale pravidelne kazdy den ma problemy s větry. Snazim se jist vse co nenadyma, nechat ho odrihnout po kazdem jidle a dopoledne ho nechavam spat na brisku aby se mu to srovnalo, ale zadne zlepseni nevidim. Mohli by jste mi poradit co muze byt pricinou? A co delam spatne. Jeste jsem se chtela zeptat nejaky jidelnicek pro kojici matky co by mely predevsim jist aby bylo jejich mleko kvalitnejsi

Větry trápí velkou část miminek a zejména chlapci, jsou citlivější.Krom nenadýmavé stravy pro sebe, si můžete vařit čaj proti nadýmání ev.čaj s fenyklem, pít vodu bez bublinek. Chlapečkovi udělá jistě dobře, když si po krmení řádně odříhne, můžete mu při obtížích teplou rukou masírovat břiško a cvičit s nožičkama.Po dohodě s lékařem mu můžete při přetrvávání velkých obtíží koupit Sab simplex nebo Lefax, které usnadňují odcházení větrů.
Datum: 09.06.2007


Solária a kojení

Škodí solárium kojícím ženám?

Nepovažuji solaria za zdravi prospěšná pro nikoho a proto bych ho nedoporučila ani kojící ženě.
Datum: 09.06.2007


Redukční dieta u dětí

Mám 10 letou dceru a babička mi ji začala nabádat k redukční dietě a častuje ji posměchem. Já sama mám strach spíše z mentální anorexie, než abych momentálně v 10 letech dítěte nasazovala dietu. Nemyslím si, že je štíhlá a mohla by se věnovat baletu, ale. . . . Jelikož i manžel je " při těle" snažím se o režim tak nějak celkově. Kateřina ráno snídá jogurt a pije mírně oslazený ovocný čaj , do školy má opět čaj nebo ovocnou šťávu, ovoce nebo zeleninu a nebo jsou i dny, kdy jen pije. Oběd absolvuje ve školní jídelně. Doma si dá ke svačině chléb se sýrem nebo kukuřičné lupínky a pije mléko, nebo ovocný čaj. Večeře dělám jen studené = sýry, pomazánky ( tvarohové), občas vejce, chléb, zelenina, občas domácí polévka - nezadělávaná. Nedostatkem pohybu doufám nertpí, neboť každý den odpoledne je minimálně hodinu venku na kole, kolečkových bruslích nebo koloběžce. Kromě toho chodí 3x týdně na trénink veslování, který trvá 1-2 hodiny. Poraďte mi prosím, co vylepšit a jak a napište mi hlavně - je moje dcera OBÉZNÍ a "zralá" na redukční dietu?

Vážená paní, je vidět, že se zcela seriozně zajímáte o stav Vaší dcery. Vaše dcera je dle tabulek od malička vyšší a silnější, ale stále ještě v mezích normy, i když při jejím horním okraji. Vzhledem k tomu, že, jak sama píšete, je i Váš manžel při těle, jedná se pravděpodobně o rodinnou dispozici a je na Vás a Vaší dceři, aby se Vám racionální stravou dařilo držet váhu pod kontrolou.Vámi popisovaný jídelníček se zdá být rozumný. Dbejte na to, aby nepila příliš sladkých tekutin. Mléko je třeba považovat za jídlo a nejen za samotnou tekutinu. Měla by mít vysoký podíl zeleniny a ovoce, který by mohl alespoň v některých dnech nahradit svačiny. Důležitý je také pravidelný sport. Příležitostně můžete nechat dceři po dohodě s Vaším pediatrem zjistit hladinu cholesterolu.
Datum: 09.06.2007


Odnaučení od plen

moj problem je asi tuctovy - mam troj rocnu dceru a nie sme schopni ju oducit od plienok na noc. Pocula som rozne nazory - od extremu do extremu, vyskusala som vselico. mam pockat este, alebo...? Ak mozete poradte.

Váš problém je velmi častý, ale věřím, že Vás trápí. Ve 3 letech se nejedná o nic závažného. Předpokládám, že jste již byla s dcerkou na 3 leté prohlídce, při které překontrolovala Vaše lékařka dcerce moč a při Vašem upozornění na přetrvávající pomočování Vám ev. doporučila laboratorní vyšetření moči.Pokud jsou výsledky v pořádku, zkuste nechat dcerku zejména přes den bez plen, zkoušejte vysazovat na nočník, ale nenuťte ji k tomu. Během dne jí nabízejte dostatečné množství tekutin a přísun tekutin omezte až po 6. hodině večerní.Současný trend nechává dětem toleranci v udržování čistoty v noci až do 4 let. Pokud se holčička jinak vyvíjí po všech stránkách přiměřeně, vyčkejte zatím. Kolem 4. roku věku by si noční pomočování zasloužilo podrobnější nefrologické vyšetření a při normálních nálezech, bych doporučovala psychologické vyšetření. Zatím máte čas, tak neztrácejte trpělivost.
Datum: 09.06.2007


Cucání prstů

vazena pani doktorka, zaujmalo by ma ci moze mat nejaky vpliv na vyvoj chrupu v buducnosti, to ked si stvormesacne dieta cmula prsty a niekedy aj tak spi. (Je stale kojeny a cumel odmieta).

Cucání prstů ve 4 měsících je vcelku neškodný zlozvyk. Miminko tak uspokojuje svuj sací reflex. Zkuste mu alespoň ve spaní opatrně ručičku z úst vyndat, ale jinak se tím nezneklidňujte a na vývoj chrupu to obvykle žádný špatný vliv nemá.
Datum: 09.06.2007


Bolavá prsa

Chtela jsem se zeptat na vhodny prostredek, ktery bych mohla pouzit na sve doslova "ozuzlane" prsa od petimesicni dcery. Bepanthen nepomohl, kalciova mast take ne. Prso je zacervenale, obcas se olupuje, pri kojeni reze.

zkuste si dát opakovaně na prsa obklad z odvaru řepíku a prso hodně promašťovat po nakojení. Většinou dělá dobře Calcium Panthotenicum, zkusit můžete také Infadolan. Pokud možno nechte prsa co nejvic na vzduchu.
Datum: 09.06.2007


Co robit pri prerezavani zubkov?

Mam syna ktory ma 4 mesiace.Uz davnejsie nam zacal viacej slintat a teraz, posledne dni mava aj hnacku.Bolo nam doporucene aby sme mu pred kazdym kojenim podavali ryzovy odvar, ktory by mu mal zmiernit bolesti bruska. Chcem este len dodat, ze nas syn je stale kojeny a nieje mu podavane nic ine.To by sme chceli dodryat do toho 1/2 roka a preto amame trosku obavy so zacinanim davat nieco ine ako materske mlieko. Chcem Vas tymto poprosit o Vas nazor a vopred vam velmi pekne dakujem.

Prořezávání zoubků kolem 4.měsíce je sice možné, ale není úplně obvyklé.To, že miminko více slintá patří k tomuto věkovému období a nemusí to se zoubky mít nic společného. Pokud děťátku budete na úpravu stolice před kojením podávát rýžový odvar, je to v pořádku a možnost kojení do 6 měsíců věku to nijak neovlivní. V případě přetrvávání průjmových stolic, se musíte spojit s Vaším ošetřujícím lékařem.
Datum: 09.06.2007


Stravování při hepatitide CHepatitida C patří k méně častým, ale o to zákeřnějším formám žloutenky. Často její počátek může proběhnout zcela skrytě a onemocnění je diagnostikováno až v její chronické podobě. Léčení je dlouhodobé a patří do rukou specialisovaných poraden. K celkové podpoře léčby je důležitý dostatečný přísun vitaminů, zejména B řady a C vitamin. Speciálně játerní činnost podporující účinek má Lipovitan. Strava nemocného by měla být také játra ochraňující, tzn.zákaz alkoholických nápojů, dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, tuky v omezeném množství, a to jen nepřepalované a nejlépe rostlinné. Pečivo nenadýmavé, maso, mléčné výrobky se sníženým obsahem tuku. Přísnost omezení jídelníčku závisí na konkrétních hodnotách jaterních testů každého pacienta a může se v průběhu onemocnění měnit.
Datum: 09.06.2007


Propichování oušek

Nachala jsem sve 3-lete dceri propichnout usi na nausnice a vzapeti jsem si precetla, ze u deti starsich 3-mesicu je velke riziko napichnuti urcitych akupunkturnich bodu, ovlivnujicich napr.zrak atd. Rada bych znala nazor odbornika na tuto problematiku, zda se pripadnym vyndanim nausnic natrvalo, tyto body obnovi,nebo je to jiz nevratna zalezitost atd

Vážená paní J., propichování oušek na náušnice je velmi problematické. Je to otázka rodinné tradice, vkusu a celkového založení.Pokud se rozhodnete pro náušnice, nejobvyklejší doba k propichování jsou právě 3 měsíce, kdy má dítě za sebou již první očkování proti tetanu.Většina pediatrů to tak na přání rodičů provádí.Ve většíně případů k žádným komplikacím nedochází. Pravděpodobnost narušení akupunkturní dráhy je velmi malá. Pro Vaši jistotu můžete vyhledat specialistu na akupunkturu a požádat o prověření dráhy u Vaší holčičky a až po dohodě s ním uvažovat o ev. nutnosti odstranit náušnici.Věřím, že všechno bude v pořádku.
Datum: 09.06.2007


Reakce po očkování

Mám takový problém. Mému chlapci je šest mesícu minulý týden dostal ockování. V sobotu mel horecky a zvracel. Ted už horecky nemá ale zvrací veškeré mlécne výrobky a má prujem co mám delat.

po očkování se mohou vyskytnout reakce jako je teplota, otok, bolestivost v místě vpichu, může být i vyrážka při očkování proti zarděnkám. Jestliže Váš chlapeček zvrací a má průjem, raději navštivte dětského lékaře. Protože průjem doprovázený zvracením, který trvá déle, může být pro kojence nebezpečný. Protože nevím, zda-li je Váš chlapeček plně kojený, nebo uměle živený, nemohu vám konkrétně poradit. Jestliže si jen ublinkne po jídle, je to zcela normální. Pokud vyzvrátí většinu obsahu žaludku a má průjem, může se jednat o onemocnění žaludku. Jestliže Vaše dítě zvrací prudce a obloukem po dvě sobě následující krmení, okamžitě se poraďte slékařem. Co se týká průjmu - než-li dítě přejde na pevnou stravu, může mít řídkou stolici. Jestliže je stolice častější, než obvykle a velmi řídká a zelená, jedná se o průjem. Rozhodně dávejte dítěti hodně pít, protože zvracením a průjmem ztrácí hodně tekutin. Před krmením mu můžete dávat převařenou, vychlazenou vodu, může být i rýžový odvar, nebo rehydratační roztok, který Vám prodají v lékárně, nebo předepíše lékař. Pokud má dítě průjem déle než 6 hodin, zajděte raději k lékaři. Lékař chlapečka prohlédne, předepíše léky a je-li dítě živeno uměle, doporučí Vám typ a ředění mléka, určitě tak budete klidnější. Olga Míková - zdravotní sestra
Datum: 09.06.2007


Stravovací problémy u nejmenších

chtěl bych vás požádat o radu k našemu dlouhodobému rodinnému problému. Budu se snažit uvést všechno, co by pro vás mohlo být významné. Naše dcerka Hanička má v současnosti 6 měsíců. Ve věku asi 2 měsíců začala pozvolna odmítat pít z prsu. Ve 4,5 měsících z něj přestala pít prakticky úplně. Přitom byla výhradně kojena (původně asi co 2 hodiny). Dodnes nikdo nepřišel na to, proč prs odmítla. Podle Dr. Paulové z infolinky kojení máme bojkotující dítě. Neměla afty a dodnes nemá ani zoubek. Dodatečně se zjistilo, že matka měla nedostatek Ca, Mg a Fe. Možná se to odrazilo v mléce a dítě postupně dostalo nechutenství. Začali jsme Haničce dávat Aktiferrin. V těch 4,5 měsíce musela Hanka prakticky ze dne na den přejít na úplně novou stravu. Během týdne se naučila jíst ze lžičky a pít z láhve. Po pár týdnech střídavých úspěchů ale začala jídlo zase odmítat. Možná se stala vybíravou, protože za takové situace muselo všechno být přizpůsobeno jí, anebo se jí pevná strava "přejedla" anebo jí přestala sedět.Dnešní stav je asi takový. S největší chutí pije naše dcerka čaj. Zdá se, že když má hlad, tak očekává právě čaj (jenže toho se nenají). Pije Sunar, ale jenom před spaním, při probouzení a v noci, jinak ne. Z ostatní stravy všechno a priori odmítá. Vypadá to, že lžička ji omrzela nebo co. Jí jen tehdy, když v dobré náladě ochutná (někdy s mírným přinucením) a zjistí, že to není tak zlé, takže je ochotná pokračovat. Možná má tady vliv podávání Aktiferrinu. Dáváme ho lžičkou zhruba obden, teď jsem se ale rozhodl, že budeme pokračovat stříkačkou, ať není lžička znechucena ještě víc. Denní suma jídel vypadá průměrně asi takto: 300-400 ml Sunaru, 300-400 ml čaje, asi 100? ml ostatního (polévka, jogurt, kaše ... co vezme). Denně je na plánu 5 jídel, z nichž se s úspěchem realizují max 2, plus mléko na usnutí (jinak by ho nevzala). Navíc občas Hanka pije v noci. Ráno se při probouzení napije mléka a pak klidně do oběda hladoví. Pokud se hodně naobědvá, vydrží pak někdy hladovět až do večera. Tekutin má poměrně dost, vypadá v pohodě a vesele. Problém je s jídlem. Důkazem je to, že Hanička si poslední dva měsíce udržuje váhu asi 7,8 kg. S manželkou máme rozdílné přístupy na věc, což naši psychickou zátěž ještě zvyšuje. Oba nesouhlasíme s divadýlkem a hračkami a myslíme, že zdravé dítě má mít hlad a chuť a to stačí. Manželka ale preferuje "mateřský přístup". Nabízet a nabízet jídlo a pokud vezme, tak dát co nejvíc, ať dlouho vydrží. Pokud nevezme (zpravidla), tak čaj. Já to dneska beru už spíše racionálně a věřím tomu, že příčina tohoto nechutenství je psychická a že dítě je prostě "rozfifrané". Často když něco odmítla, dostala něco jiného, když nechce nic, dostane automaticky čaj, má běžně čaj bezprostředně před jídlem i při něm. Přitom papírové plínky měníme během dne víckrát a jsou pěkně těžké, takže mi argument, že Hanička má žízeň, moc nesedí. Ostatně dítě je lékaři považováno za zdravé. Nevím, co si myslíte vy, paní doktorko, a jak byste to řešila. Všichni nás totiž buď utěšují, že to časem přejde, anebo nás litují a tvrdí, že Hanička je už taková a je to marná bitva. Já navrhuji radikálnější přístup, ale sám se ho bojím. Všichni by mě totiž považovali za tyrana, který chce vlastní dítě zabít (což je samozřejmě hloupost).... Myslíte si, paní doktorko, že je takto reálné přímět dítě k jídlu? Není riziko, že tak malé dítě prostě jíst nebude a upadne do naprosté pasivity? Neznáte lepší fintu? Jak velké je nebezpečí plynoucí z hladu (pije dost)? Doufám, že budete ochotna nám i při tak dlouhám mailu poradit. Předem vám mockrát děkujeme.

Vážení L.i, úplně chápu, že jste deprimovaní marnými pokusy o zajištění racionálného jídelníčku Vaší Haničky. Ztotožňuji se s názorem, že stravovací zlozvyky jsou odrazem rodinného klimatu. I velmi malé dítě velmi rychle vycítí nervozitu, která kolem podávání jídla panuje. Z Vašeho dopisu soudím, že Hanička se dle posouzení pediatra vyvíjí přiměřeně a její váha je dostatečná. Domnívám se, že pije příliš mnoho čaje a tím zahání pocit hladu. Jídelníček 6 měsíčního dítěte by měl vypadat asi takto: ráno cca 200 ml mléka (Sunar, Hamilon), dopoledne ovocná přesnídávka, v poledne masozeleninový pokrm, odpoledne jogurt nebo tvaroh s ovocem, večer mléko, od 7 měsíců kaše.V podstatě to jsou tři hlavní jídla a dvě přesnídávky. U dítěte s menším apetitem bych se přimlouvala za více menších dávek. Podávání čaje (zejména sladkého nebo jinak ochuceného), bych omezila na minimum po jídle nebo v horkém počasí. Máte správný názor na to, jak by mělo krmení vypadat, tzn. nedělat kolem krmení divadélko, nedávat najevo, že Vás nezájem dítěte o jídlo zneklidňuje a nepodléhat panice, když Hanička některé jídlo odmítne. Pokuste se vytvořit jednoduchý stereotyp - určitá pravidelná doba a prostředí k podávání jídla, nikdy Haničku do jídla nenutit a nenabízet zbytečně aromatická jídla. Není to jednoduchý úkol, ale věřím, že se Vám to podaří.
Datum: 09.06.2007