AnketaAnketa

Odeslat mail Kontaktujte nás

Máte na nás nějaký dotaz, nápad, zajímavý tip na výlet, pěknou fotku? Máte chuť podílet se na obsahu stránek, rádi píšete, fotíte? Máte zájem o reklamu, propagaci, spolupráci? Kontaktujte nás.


Warning: join(): Invalid arguments passed in /www/doc/www.stripky.cz/www/modules/mod_weather/mod_functions.php on line 88

KurzyDevizové kurzy

země kurz
EMU 27,030
Japonsko 23,825
Rusko 36,883
USA 23,938
Velká Británie 31,587

Chcetel-li další podrobnosti o devizovém kurzu, klikněte prosím zde.

SvátkySvátky

Datum: čtvrtek, 25.srpen 2016
Dnes má svátek: Radim
Zítra má svátek: Luděk
Zvěrokruh: panna

Chcetel-li další zajímavosti ke svátkům tak klikněte zde.

Zasílání novinekZasílání novinek

Chcete se přihlásit k odběru novinek (aktualit) ze serveru Střípky, bez nutnosti registrace?

ČlánkyNejčtenější články

ZdravíAlergické astma

Astma je onemocněním, jehož základem je zánět dýchacích cest a výrazně zvýšená reaktivita průdušek.
Průdušková hyperreaktivita může být vrozená a zánět průdušek ji zvyšuje. Projevuje se reakcemi na cigaretový kouř, křídový prach, skelná vata, dráždivé plyny ze sprejů na vlasy, ale také mlha, smog, chlad, tělesná a duševní námaha, silné emoce - nespecifické podněty.

Specifické podněty - spouštěči astmatických obtíží, mohou být pylová zrna, zvířecí srst a alergeny, roztoči, vzdušné plísně, potraviny, hmyzí jedy a další alergeny.

 

Příznaky astmatu:

Astma se projevuje souborem příznaků, z nichž nejzávažnější je dušnost, ztížený výdech. Časté jsou noční dušnosti, dušnosti při nebo po tělesné námaze, dráždivý chronický kašel, hvízdavé dýchání.


Při záchvatu astmatu nastane zúžení průdušek, které působí:

 • smrštění hladkých svalů ve stěně průdušek
 • otok sliznic dýchacích cest
 • tvorba hlenu, který je většinou hustý a vazký

Průchodnost průdušek se zhoršuje, průsvit se zužuje a proudění vzduchu se zhoršuje.

 

Astma - jak předejít záchvatu:

Astma musí být léčeno a sledováno. Základní léky musí být podávány pravidelně , v případě nutnosti ještě před sportováním. Lékař pravidelně sleduje dechové funkce dítěte. Na základě tohoto sledování informuje rodiče nebo i učitele o tom, jaké nároky můžeme na dítě klást.
I když dítě dýchá normálně, může fyzická námaha při sportu spustit astmatický záchvat.
U těchto dětí se provádí “zátěžový test”, který pomůže určit jaká námaha ještě nevyvolá záchvat. Lékař také může doporučit zvýšení dávky preventivních léků tak, aby dítě mohlo cvičit. Během pylové sezóny je rozumné děti trpící pylovou alergií osvobodit od aktivit mimo budovy. Úspěšný návrat dítěte ke sportu závisí ve velké míře na porozumění, trpělivosti a opatrnosti učitele tělocviku a trenéra.

 

Opatření:

obrázek Ujistěte se, že si dítě vzalo doporučené léky l5minut před tělesným cvičením. Každé dítě, které je léčeno pro astma by mělo tyto léky nosit s sebou.
obrázek Zvláště opatrní buďte v chladném počasí. Studený vzduch je významným spouštěčem astmatického záchvatu.
obrázek U astmatu se před začátkem cvičení doporučuje “dechová rozcvička”. Astmatik by měl chvíli hluboce nadechovat nosem a vydechovat ústy. Každé dítě si musí najít vlastní rytmus, který mu vyhovuje. Zpočátku nechte dítě běžet vlastním tempem. Pokud začne mít dechové potíže, které se projevují dušností a snahou dýchat ústy , nechte dítě jít chvíli krokem a doporučte mu, aby se soustředilo na dýchání pomocí techniky “kontrolovaného výdechu” : pootevřenými ústy vydechuje zpočátku krátce a postupně výdechy prodlužuje tím jak se mu ulevuje. Tento postup může opakovat až do dosažení normální dechové frekvence.

 

Připomeňte dítěti :

 • aby nezapomnělo na léky.
 • aby se příliš nepřepínalo.
 • aby vědělo kdy skončit.
 • aby nezapomnělo na rozcvičku.

 

V případě astmatického záchvatu :

 • ukončete cvičení.
 • umožněte dítěti polohu, ve které se mu nejlépe dýchá -pro většinu astmatiků je to sed s mírným předklonem.
 • uklidněte dítě.
 • co nejdříve si dítě má aplikovat jeden - dva vdechy svého bronchodilatačního léku, dávka může být opakována po l5 minutách, pokud příznaky přetrvávají. Učitelé by se měli seznámit se správným použitím inhalátoru. Pokud máte nějaké pochybnosti, požádejte rodiče dítěte nebo lékaře, aby Vám správné použití ukázali.

 

Zakázané ovoce

Někteří astmatici, alergičtí na srst koní, nesmí jezdit na koni. U vytrvaleckých soutěží, např. u přespolního běhu, je nutný zvláštní předběžný trénink pod lékařským dohledem. Astmatici by neměli provozovat hloubkové potápění, pokud jim to lékař nepovolil. Dětem s astmatem je doporučováno plavání.

Nevhodná léčba nebo neporozumění správnému použití léku zabránilo mnoha dětem rozvinout své sportovní vlohy. Ve skutečnosti existuje mnoho špičkových sportovců, olympijských vítězů a mezinárodních sportovních hvězd, které mají astma a jsou důkazem , že správná léčba může dovolit neomezené sportování.

 

RADY ASTMATIKŮM

obrázekSportování, tělesné cvičení je všem astmatikům prospěšné a velmi je doporučujeme. Sport nejen že pomáhá nemocnému astma zvládnout a kontrolovat, ale učí také správnému dýchání.
O tom, jaký sport si vybrat, se poraďte se svým lékařem.

obrázekPlavání v bazénu je ideální, protože je zde teplý a vlhký vzduch. Posiluje celé tělo a podporuje dýchání.

ALE POZOR! Některé bazény mají silně chlorovanou vodu a to může dráždit sliznice dýchacích cest.

 

zdroj: Institut UCB pro alergii

 

         

ČlánkyNové články