Chřest bílý i zelený je stejná rostlina, bílý chřest je dříve k dostání a pěstuje se zakrytý, aby k němu nemohlo světlo. Je jemný a vhodný do omáček nebo výborná je krémová polévka. Zelený se naopak nechává volně vyrůst a díky tomu má zelenou barvu a výraznější chuť.
Co budeme potřebovat
2-3 porce
- svazek bílého chřestu
- 150 g anglické slaniny
- 3 vejce
- 150 ml smetany
- 150 g sýra (kombinace uzený a eidam)
- pepř, sůl
- špetka strouhaného muškátového oříšku
- 20 g másla
- 300 g kotletky bez kosti
- olivový olej
- 1 lž cukru
- 2 lž citronové šťávy
Postup
Příprava samotného chřestu je velmi rychlá a jednoduchá. Bílý chřest musíme před vařením oloupat. Slupka je tuhá a obsahuje tuhá vlákna, takže na neoloupaném chřestu si opravu nepochutná nikdo. Je lepší i ty dřevnaté konce odkrájet.
Chřest omyjeme a oloupeme, dřevnaté konce odkrájíme a necháme vařit v osolené vodě se lžičkou cukru, trochou másla a citronovou šťávou asi 5 – 10 minut , záleží na velikosti chřestu.
Mezitím si ze žloutků, smetany a strouhaného sýru připravíme směs na přelití. Osolíme, opepříme a dobře vše rozmícháme. Bílky odložíme do lednice a můžeme použít v jiném receptu.
Uvařený a okapaný chřest přendáme do máslem vymazané zapékací misky. Zalijeme směsí a lehce posypeme muškátovým oříškem.
Zapékáme ve vyhřáté troubě při 180°C zhruba 20 minut.
Nyní je čas si připravit kotletku. Maso nakrájíme na plátky, nebo ne větší medailonky. Jen mírně naklepeme, osolíme, opepříme. Na plátky poklademe slaninu a opečeme z obou stran na rozehřáté pánvi na olivovém oleji. Pokud to bude pro Vás lepší, můžete si slaninu a maso připevnit párátkem.
Po opečení dáme na talíře, párátka odstraníme.
K plátkům masa se slaninou přidáme zapečený chřest, který můžeme polít zbylým rozpuštěným máslem a servírujeme.
Jednoduché, moc dobré. Dobrou chuť 🙂